Telefon: 52 321-58-28

Dlaczego pełna korekcja wady wzroku jest tak istotna? Dobry wzrok czyli dobre i ostre widzenie jest kluczowe dla jakości życia każdego człowieka. Jest jednym z naszych podstawowych zmysłów, przez niego postrzegamy otaczający nas świat.

Problemy z ostrym widzeniem rozwijają się zazwyczaj stopniowo, a na samym początku łatwo mogą pozostać w ogóle nie zauważone.

Niektórzy z nas ignorują oznaki pogarszania się ostrości widzenia, tłumacząc sobie „że jeszcze nie jest tak źle…”, ale trzeba sobie zdawać sprawę z konsekwencji, np. prowadząc samochód stwarzamy zagrożenie dla siebie i innych, osiągamy gorsze wyniki w nauce, sporcie, pracy oraz obniżamy sobie jakość życia. Warto zadać sobie pytanie czy nie jestem jedną z tych osób i czy nadal chcę być w tej grupie?

Mitów dotyczących wzroku i okularów jest wiele, np. „okularów nie powinno się nosić cały czas, korekcja powinna być słabsza niż faktyczna wada wzroku, oczy muszą pracować”. Nie jest to jednak prawdą! Dla przykładu niedokorygowanie, czyli noszenie okularów o mniejszej wartości w dioptriach niż powinniśmy powoduje że nie widzimy wyraźnie, odczuwamy zmęczenie i często bóle głowy a konsekwencją może być nawet dalsza progresja wady wzroku.

Tylko pełna korekcja jest odpowiednia dla funkcjonowania systemu okołoruchowego, w dzieciństwie pomaga nam w odpowiednim ukształtowaniu i rozwoju oczu i może pomóc zredukować pogłębianie się krótkowzroczności u dzieci. Brak korekcji wzroku albo nie w pełni skorygowana wada może powodować u dzieci kłopoty w szkole i poza nią, wpływać negatywnie na kontakty z rówieśnikami, powodować niezaradność zarówno fizyczną, jak i psychiczną u naszej pociechy. U dorosłych niepełna korekcja bądź nienoszenie okularów może powodować bóle głowy, zmęczenie oraz napięcie, które jest konsekwencją wytężania wzroku. Prowadzenie samochodu w niepełnej korekcji bądź bez niej może stwarzać wiele niebezpieczeństw np. niezauważenie zagrożenia na czas, spóźniona reakcja czy złe oszacowanie odległości, które to prowadzą do wypadków.

Wzrok jest najważniejszym ze zmysłów, przekazuje nam 80 % informacji o otoczeniu i jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których powinniśmy badać wzrok regularnie i kiedy jest taka potrzeba wybrać najlepsze metody korekcji wady wzroku kierując się wskazówkami i rekomendacją specjalistów w tej dziedzinie. Ostrość wzroku jest badana zarówno przez specjalistów w przychodniach, jak również w salonach optycznych.

Najczęstsze wady wzroku to: krótkowzroczność - niewyraźne widzenie dalekich obiektów, dalekowzroczność (nadwzroczność) - niewyraźne widzenie przedmiotów z bliska oraz astygmatyzm - widzimy niewyraźnie bez względu na odległość.

Z upływem lat nasze widzenie może się zmieniać, dlatego ważne jest regularne badanie ostrości wzroku, przynajmniej raz w roku. Sprawdź czy powyższe problemy nie dotyczą Ciebie, możesz to zrobić u nas w salonie optycznym, a pełna korekcja wzroku pozwoli Ci w pełni korzystać z życia, gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz będziesz widzieć świat w najdrobniejszych szczegółach!

Zapoznaj się z innym artykułami:

Jak dbać o okulary?

Jak dokonać dobrego wyboru okularów przeciwsłonecznych ?

Ślepota na własne życzenie?

Jak i czy chronić się przed nadmiarem światła niebieskiego?

ul. Gdańska 9 - Bydgoszcz - telefon: 52 321-58-28

Autoryzowany partner